Վերջերս իր ելույթում դոկտոր Էգոն Չոլակյանը կիսվել է չափազանց տագնապալի բացահայտումներով՝ կապված Սիբիրյան մագմայի փետուրի աճող ակտիվության հետ: Հիմնվելով լայնածավալ հետազոտությունների վրա՝ դոկտոր Չոլակյանն ընդգծեց, որ այս տարածաշրջանը, չնայած կրիտիկական երկրաբանական անկայունությանը, շարունակում է շահագործվել կարճաժամկետ տնտեսական շահի համար: Նա մատնանշեց ռուսական քաղաքականության և ներդրումային օրինաչափությունների տագնապալի փոփոխությունները, որոնք ցույց են տալիս անդրկուլիսային նախապատրաստություններ հնարավոր աղետին, մինչդեռ ռիսկերի վերաբերյալ կարևոր տեղեկատվությունը մնում է թաքնված հանրությունից: Սիբիրում միլիոնավոր մարդիկ, անտեղյակ լինելով այդ մասին, ապրում են զգալի վտանգի գոտում՝ չգիտակցելով իրենց կյանքին սպառնացող վտանգի ողջ մասշտաբը։
Դոկտոր Չոլակյանը նաև ընդգծեց միկրո և նանոպլաստիկով աղտոտման աճող ճգնաժամը, որը կապված է երեխաների շրջանում աուտիզմի սպեկտրի խանգարումների աճի հետ: Այս տագնապալի իրավիճակը սրվում է CO₂ մակարդակի բարձրացմամբ, որը, երբ զուգակցվում է նանոպլաստիկով աղտոտվածության հետ, կարող է առաջացնել զանգվածային նեյրոդեգեներատիվ ճգնաժամ, որն ազդում է ամբողջ աշխարհի բնակչության վրա: Բնապահպանական և երկրաբանական այս սպառնալիքների համակցությունը աննախադեպ մարտահրավեր է ներկայացնում մարդու գոյատևման համար և պահանջում է հրատապ և համակարգված գործողություններ:
Իր ելույթի ընթացքում դոկտոր Չոլակյանը ընդգծեց երկրաբանական անկայունության և շրջակա միջավայրի դեգրադացիայի կրկնակի ճգնաժամերի մասշտաբները և գլոբալ արձագանքման հրատապ անհրաժեշտությունը: