Logo Creative Society KREATIVNO
DRUŠTVO
Pridruži nam se

Svijet se neće promijeniti sam od sebe. Moramo djelovati upravo mi

26. studenoga 2021.
Komentari

„Svijet se neće promijeniti sam od sebe. Djelovati moramo upravo mi“

Ove riječi izgovorio je Robert Kennedy tijekom svog govora na međunarodnoj online konferenciji „Globalna kriza. Ovo se već tiče svakoga“, koja se dogodila 24. srpnja 2021. godine.

Robert Kennedy, doktor političkih znanosti, predsjednik Atlantskog Vijeća za vanjske odnose i zaslužni profesor na Odjelu za međunarodne poslove Sama Nunna pri Politehničkom institutu Georgia u Atlanti.

Gospodin Kennedy je tako opisao stanje u kojem se naše društvo nalazi: „Danas živimo u vremenima nemira... Suočeni smo s problemima koji na ovaj ili onaj način utječu i nastavit će utjecati na svakoga od nas, naše obitelji, prijatelje i buduća pokoljenja“.

U takvoj situaciji ključnim moment je kako ćemo reagirati na ono što se događa, kako riješiti problem kriza koje prijete cijelom čovječanstvu.

Robert Kennedy je istaknuo neke od njih:

  1. Promjena klime.

Sve gore stanje našeg planeta je uzrokovano globalnim klimatskim promjenama, nažalost, još i pogoršano ljudskim aktivnostima, izazivajući ekološku krizu. Ti čimbenici utječu na živote milijardi ljudi, utječući na njihovu dobrobit i zdravlje. Pogoršanje klimatske i ekološke situacije može uzrokovati masovnu glad i masovne migracije, što će dovesti do gospodarskih, društvenih i političkih problema.

  1. Kontinuirano širenje oružja za masovno uništenje.

  1. Umjetna inteligencija

Postoje određeni rizici povezani s uvođenjem umjetne inteligencije u naše živote:

  • gubitak radnih mjesta;

  • sigurnosni problem (postoje slučajevi kada su se roboti oteli kontroli i izvršili radnje koje ugrožavaju ljudski život);

  • pitanje povjerenja (može li se vjerovati da će AI postupiti pravilno: moralno i etički?

  1. Nejednakost dohotka, kako unutar, tako i između zemalja.

Danas samo 8 ljudi posjeduje isto bogatstvo kao 3,6 milijardi ljudi, ili gotovo ½ cijelog čovječanstva.

Profesor Kennedy je istaknuo da su izazovi s kojima se čovječanstvo suočava bez presedana. Imamo dvije mogućnosti za razvoj događaja: ostaviti sve kako jest ili smoći napraviti korak jedni prema drugima i ujediniti se. Sada sve ovisi o izboru ljudi.

„Sve dok mi, kao ljudi i države, nastavimo slijediti svoje osobne želje i interese ne uvažavajući interese i potrebe šire zajednice, nećemo moći riješiti ove probleme i stoga ćemo postati žrtve njihovih posljedica“.

S druge strane, nikada prije u povijesti čovječanstva nismo bili tako usko povezani jedni s drugima, zahvaljujući internetu i suvremenim sredstvima komunikacije. To otvara pred nama neviđene prilike. Pitanje je jesmo li mi, cijelo čovječanstvo, spremni prevladati naše nesuglasice i ujediniti se? Možemo li djelovati zajedno kao narodi i kao nacije?

Robert Kennedy smatra da: „Različitosti mogu biti izvor kreativnog razmišljanja, koje proizlazi samo zahvaljujući različitim gledištima. A da bismo odgovorili na izazove koji su pred nama, moramo raditi zajedno i razmišljati u skladu stvaranja“. 

Po mišjenju gospodina Kennedyja, put ujedinjenja i zajedničkog djelovanja je stvaran. I trebat će nove lidere. Ljude koji će preuzeti odgovornost i djelovati u najboljem interesu cijelog čovječanstva.

„Današnji dan moramo obilježiti kao dan kada smo odlučili djelovati za dobrobit čovječanstva i zahtijevati da čelnici naših zemalja učine isto. Samo tako ćemo moći izdržati najteže izazove koji su pred nama.“

Međunarodna online konferencija „Globalna kriza. Ovo se već tiče svakoga“ je živopisan primjer što mogu učiniti obični ljudi ujedinjavanjem i djelovanjem zarad jednog cilja. Konferencija je emitirana na tisućama kanala i streaming platformi, a simultano je prevedena na 72 jezika, uključujući znakovni jezik. Zahvaljujući tome, milijuni ljudi diljem svijeta mogli su steći objektivnu sliku stanja našeg planeta i našeg društva. Kad se problem shvati, tada je moguće tražiti načine za njegovo rješavanje.

Zaključno, želio bih se prisjetiti riječi Roberta Kennedyja, kojima je ova vijest započela:

„Svijet se neće promijeniti sam od sebe. Djelovati moramo upravo mi.“

Ostavite komentar